Ale bolą mnie plecy!! Nie mogę się podnieść!! – seniorzy często narzekają na takie przypadłości. Wiele z nich to następstwa siedzącego trybu życia. Dlatego, na problemy z kręgosłupem skarży się sporo osób, często niezależnie od wieku. Badania pokazuję, że to najczęściej występująca dolegliwość, która dotyka już ponad 80 proc. osób po 40-tym roku życia.  Nasz kręgosłup ma za zadanie nosić i to spore obciążenia. Ma też być w ruchu. Ale gdy siedzimy i tyjemy, mięśnie stabilizujące kręgosłup słabną. Dlatego trzeba sobie pomóc!

Zajęcia gimnastyczne dla seniorów, prowadzone w Pałacu Jankowice, to element dbałości o dobre samopoczucie osób starszych. „Wpływa to nie tylko na jakość życia. Ćwicząc zapobiegamy pojawieniu się kolejnych problemów i urazów” – mówi Paulina Makowska, prowadząca pałacowe zajęcia. Zaznacza przy tym, że trzeba usprawnić mięśnie, które „trzymają” kręgosłup.

Gimnastyka dla seniorów to zarówno ćwiczenia rozluźniające jak i stabilizujące oraz wzmacniające. Grupa uczy się też prawidłowo oddychać i rozciągać grupy mięśni. Ćwiczenia są spokojne, ale muszą być wykonywane dokładnie. Także stopień trudności jest zróżnicowany, tak by każdy, bez problemu mógł sobie poradzić. To profilaktyka, bo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Gimnastyka dla seniorów jest darmowa dla wszystkich chętnych. Odbywa się w poniedziałki o godzinie 10.30 i od połowy lipca, także w piątki o godzinie 10.30. Gdy pogoda pozwala – ćwiczymy na trawie, wtedy liczba uczestników jest nieograniczona. W przypadku deszczu i zimna przenosimy spotkanie do Sali w Oficynie, gdzie może ćwiczyć maksymalnie 15 osób.

Wzmocnione mięśnie to recepta na zdrowy kręgosłup każdego seniora!